Státní zámek Náchod

Státní zámek Náchod

Raně gotický hrad založený v polovině 13. století. Na přelomu 16. a 17. stol. provedeny úpravy v renesančním a raně barokním slohu. Roku 1634 získal Náchod O. Piccolomini, který zde soustředil cenné zařízení. Z barokních interiérů zámku nutno, kromě kaple s náročnou plastickou dekorací, připomenout především Španělský sál s oslavnou nástropní freskou a bohatou štukovou výzdobou.

Tip na školní výlet v Královéhradeckém kraji

 

Původně gotický hrad se díky renesančním a barokním přestavbám rozrostl v rozsáhlý stavební komplex o pěti nádvořích. Návštěvníci mohou obdivovat středověkou věž, renesanční arkády či barokní portály. V areálu se nachází také barokní kaple Nanebevzetí Panny Marie a Piccolominská zahrada. Piccolominiové vyzdobili interiéry (např. kaple a Španělský sál) vzácnými freskami a štukovou výzdobou.  Události třicetileté války zde připomíná rozměrné plátno Pietra Snayerse s výjevem bitvy u Thionville a olejomalbou mírového banketu.


Zámek za Piccolominiů - historické interiéry připomínající období 17. a 18. století, zejména třicetileté války, kdy Náchod vlastnil vojevůdce Ottavio I. Piccolomini a další členové tohoto italského rodu. Soubor barokních bruselských tapiserií, sbírka květinových a loveckých zátiší, rodová portrétní galerie Piccolominiů, část nejstaršího fondu zámecké knihovny, španělský a piccolominský sál - reprezentační prostory zámku, ale i soukromé apartmá Ottavia II. a také jeho matky Anny Viktorie.


Zámek za Schaumburgů - prohlídka druhého patra zámku nás tématicky přenese do doby posledních majitelů náchodského panství. Významný rod Schaumburg-Lippe se Vám představí na příběhu Viléma Karla Augusta a jeho ženy Bathildis Amalgunde, kteří zámek se svými dětmi obývali v druhé polovině 19. století. Interiéry přibližují dobu 19. století, jsou zde ale k vidění i unikátní malované trámové stropy z poloviny 17. a 18. století.


Pro malé návštěvníky je připravena interaktivní prohlídka, kde děti spolu s kostýmovanými průvodci řeší drobné úkoly, se kterými se potýkali sloužící Na dvoře vévodském a dozvědí se, jak to tu za Petra Birona, otce "paní Kněžny" z Babičky fungovalo.


Exteriérový okruh - věž s hladomornou je přístupná bez doprovodu průvodce, nabízí návštěvníkům nádherný výhled nejen na město Náchod, ale i na okolní krajinu od Orlických hor až po Krkonoše.

TIP pro učitele dějepisu:

•    rozlehlý areál památkového objektu s hradní i zámeckou architekturou (gotika, renesance, baroko, rokoko)
•    soubory bruselských tapiserií, rozsáhlá sbírka barokních květinových, ovocných a loveckých zátiší, malované trámové stropy, Jiří Guth – Jarkovský,…
•    ukázky španělské módy, císařské portréty rakouských Habsburků – Marie Terezie, Karel VI.,…
•    v českém prostředí ojedinělá dělostřelecká bašta – turion

TIP pro učitele třídní i netřídní:

•    nejen interiérové expozice, ale i věž s hladomornou, francouzská zahrada, park a obora (daňci, mufloni,…)
•    lipová Alej Kateřiny Zaháňské vedoucí k vojenskému hřbitovu s hroby členů rodiny Schaumburg-Lippe a vojáků padlých v prusko-rakouské válce roku 1866
•    zámek je jedním ze stanovišť naučné stezky Po stopách prusko-rakouské války 1866
•    bývalý hradní příkop s medvědy Ludvíkem a Dášou, pokřtěnými známým náchodským spisovatelem Josefem Škvoreckým na Františka a Františku