Observatoř Milešovka
Observatoř Milešovka je nejstarší horskou meteorologickou stanicí v ČR. Díky svému tvaru a lokalizaci je to zároveň největrnější stanice v ČR a také stanice s nejvyšším výskytem dnů s bouřkou a dnů s mlhou. Přednáška shrnuje historická i současná moderní měření na observatoři, specializovaná měření jsou vysvětlena na jednoduchých pokusech.
- 417 872 101
- Meteorologická observatoř Milešovka , 417 63 Žalany
- petas@ufa.cas.cz
- www.ufa.cas.cz/struktura-ustavu/oddeleni-meteorologie/observatore/milesovka/
Tip na školní výlet v Ústeckém kraji
Observatoř Milešovka je situována na nejvyšším vrcholu Českého středohoří ve výšce 837 m n.m., na vrcholku izolované kuželové hory. Milešovka je výraznou krajinnou dominantou, okolní terén převyšuje až o 400 m. Jedná se o znělcový kužel, který vznikl při hlavní třetihorní fázi vulkanické činnosti.
Svahy Milešovky, které dosahují sklonu až 30°, jsou téměř kompletně zalesněny. Les složený z bříz, lip, dubů, javorů a buků tu vyrůstá ve znělcové suti. V okolí se nachází řada hnědouhelných lomů, tepelných elektráren, tepláren, chemických a jiných průmyslových podniků, které významně ovlivňují čistotu ovzduší v této lokalitě. Meteorologická pozorování na Milešovce probíhají od roku 1905. V roce 2015 tedy oslavila observatoř stodesetileté výročí pozorování.