Státní hrad Kunětická hora

Státní hrad Kunětická hora

Existenci rozsáhlého středověkého hradu lze předpokládat již ve druhé polovině 14. století. Zpřístupněny jsou hradní interiéry, ke zhlédnutí je zde několik výstav. Na hradě probíhají časté kulturní akce. Pro děti je zde lákadlem chaloupka uhlíře Věňavy, v hradním paláci také sídlí drak. Prohlídka hradu je možná s průvodcem i samostatně.

Tip na školní výlet v Pardubickém kraji

Dušan Jurkovič, básník dřeva (základní okruh)


Prohlídka nedávno obnovené, čtyři dekády nepřístupné západní části hradu, jejíž podobu do značné míry určil ve 20. letech 20. století architekt Dušan Jurkovič. Součástí okruhu je moderní expozice věnovaná životu a dílu Dušana Jurkoviče (autora Pusteven na Radhošti, lázeňského areálu v Luhačovicích, úpravy zámku Nové Město nad Metují, Jurkovičovy vily v Brně a mnohých dalších ikonických staveb), zásadní rekonstrukci hradního areálu, kterou Jurkovič vedl na Kunětické hoře před sto lety, a záchraně a proměnám hradu ve dvacátém století. Prohlídka zahrnuje rovněž návštěvu historických Jurkovičových interiérů šesté brány včetně tzv. Zeleného a Červeného salonku a výstup na zdejší působivou vyhlídku. Okruh je přístupný pouze s doprovodem průvodce. Ve sklepení pod vestavbou se lze příležitostně projít kolem odkrytých pozůstatků mohutné válcové věže ze 14. století.

Zajímavost: V 70. letech se u nás natáčel TV seriál Arabela. Hrad obývali Mekota, Blekota, Pekota, Jekota a další pohádkoví výtečníci, čaroděj II. kategorie Rumburak v jeho zdech našel vítané útočiště a Fantomas tu na poslední chvíli - jak ostatně bývá jeho zvykem - zachraňoval unesenou princeznu Arabelu. Kunětická hora = Rumburakův hrad!

Hrad Kunětická hora zahrnuje zbytky hradní stavby z poloviny 14. století, ale dochovány jsou zde i prvky z dob husitských, kdy byl hrad důležitým opěrným místem hejtmana Diviše Bořka z Miletínka. Za husitských válek byl zesílen obranný systém hradu včetně předhradí. Na přelomu 15. a 16. století areál přestavěli páni z Pernštejna v mohutný dvouvěžový hrad s mimořádným systémem opevnění. Z hradní věže je jedinečná vyhlídka do širokého okolí - vidět jsou Železné hory, Orlické hory a Krkonoše. Na návštěvníky čekají stálé expozice, sezónní výstavy, v hradních sklepeních nejstarší nalezené předměty, reprezentativní Rytířský sál, výstava o vývoji soudnictví, expozice o parforsních honech, hradní zbrojnice, výstava starých vyobrazení hradu, velká podlahová mapa pernštejnských rybníků, kaple sv. Kateřiny a velká lukostřelnice. Před hradem stojí dětem volně přístupná dřevěná chaloupka uhlíře Věňavy, v paláci sídlí největší drak na tuzemských hradech.

Prohlídka hradu je možná s průvodcem i samostatně. Na hradě se koná řada kulturních akcí pro všechny věkové skupiny.